Artykuł sponsorowany

Porównanie różnych rodzajów laserów stosowanych w kosmetologii

Porównanie różnych rodzajów laserów stosowanych w kosmetologii

W dzisiejszych czasach, laser w kosmetyce i kosmetologii zyskuje coraz większą popularność. Dzięki swoim właściwościom, pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów w walce z różnymi problemami skórnymi. W artykule przedstawimy porównanie różnych rodzajów laserów stosowanych w kosmetologii, aby pomóc Ci wybrać odpowiednią metodę dla swoich potrzeb.

Laser ablatywny a nieablatywny

Pierwszym podziałem laserów w Białymstoku stosowanych w kosmetologii jest podział na lasery ablatywne i nieablatywne. Lasery ablatywne usuwają warstwę naskórka, co prowadzi do regeneracji skóry i poprawy jej wyglądu. Są one skuteczne w usuwaniu blizn, zmarszczek czy przebarwień. Wśród nich możemy wymienić laser CO2 czy Erbium-YAG. Z kolei lasery nieablatywne działają na głębsze warstwy skóry, bez uszkadzania naskórka. Stosuje się je głównie do leczenia trądziku, rozszerzonych naczynek czy redukcji cellulitu. Przykładem takiego lasera jest Nd-YAG.

Laser frakcyjny a niefrakcyjny

Kolejnym podziałem jest podział na lasery frakcyjne i niefrakcyjne. Laser frakcyjny emituje wiązkę światła, która dzieli się na mniejsze“mikrowiązki", tworząc mikroskopijne kanały w skórze. Dzięki temu proces gojenia jest szybszy, a ryzyko powikłań mniejsze. Lasery frakcyjne są stosowane m.in. w terapii blizn potrądzikowych, redukcji zmarszczek czy liftingu skóry. Przykładem lasera frakcyjnego jest Fraxel. Laser niefrakcyjny natomiast działa na całą powierzchnię skóry, co sprawia, że czas regeneracji jest dłuższy. Stosowany jest przede wszystkim do usuwania tatuaży czy przebarwień.

Laser Q-switched a long-pulsed

Lasery Q-switched to urządzenia emitujące bardzo krótkie impulsy światła (rzędu nanosekund). Dzięki temu są w stanie precyzyjnie oddziaływać na pigmenty skóry, niszcząc je bez uszkadzania otaczających tkanek. Stosuje się je przede wszystkim do usuwania tatuaży, przebarwień czy leczenia trądziku różowatego. Przykładem lasera Q-switched jest Nd-YAG Q-switched. Z kolei lasery long-pulsed emitują dłuższe impulsy światła (rzędu milisekund), co pozwala na głębsze oddziaływanie na skórę. Są stosowane głównie do redukcji owłosienia, leczenia rozszerzonych naczynek czy redukcji cellulitu. Przykładem takiego lasera jest diodowy laser long-pulsed.

Laser diodowy a aleksandrytowy

Ostatnim porównaniem są lasery diodowe i aleksandrytowe. Laser diodowy emituje światło o długości fali 800 nm, co sprawia, że jest skuteczny w redukcji owłosienia u osób o różnych karnacjach skóry. Jest również stosowany do leczenia trądziku czy redukcji cellulitu. Laser aleksandrytowy natomiast emituje światło o długości fali 755 nm, co sprawia, że jest szczególnie skuteczny w redukcji owłosienia u osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Stosuje się go również do usuwania przebarwień czy leczenia rozszerzonych naczynek.

W związku z różnorodnością dostępnych laserów, warto skonsultować się z kosmetologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę dla naszych potrzeb. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń po zabiegu, aby uzyskać jak najlepsze efekty i uniknąć powikłań.